آشنایی با انواع رنگ‌های میناکاری

همانطور که شما می‌دانید هنر آمیخته شده از انواع رنگ‌های مختلف و طرح‌ها و نقوش منحصر به فرد به دلیل وجود تمامی‌ این عناوین است که این افراد زیادی علاقه مند به هنر به ویژه صنایع دستی هستند.
یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث شده است اکثر افراد به هنر میناکاری اصفهان علاقه مند شود وجود همین نوع رنگ‌های زیبا و آرامش بخشی است که باعث چشم نوازی افراد به این نوع از سبک هنری می‌نماید.
اصلی‌ترین مواد اولیه به کار رفته در هنر میناکاری، رنگ‌های میناکاری است که می‌تواند به سبک هنری شما جلوه و شکوه خاص و ویژه‌ای دهد.

مشخصات و ویژگی‌های رنگ‌های میناکاری

تمامی‌ رنگ‌های به کار رفته شده در تهیه ظروف میناکاری از رنگ‌های آلمانی هستند که جزء بهترین و مرغوب‌ترین رنگ‌های باکیفیت در بازار جهان قابل دسترس است. از رنگ‌های میناکاری که از اصلی‌ترین رنگ‌های مینا محسوب می‌شوند که می‌توان از آن‌ها برای طراحی و آماده نمودن ظروف میناکاری استفاده نمود.
شاید نمی‌توانید رنگ‌های مخصوص و باکیفیت میناکاری را در مناطق دیگر بیابید از این سو می‌توانید از مراکز معتبر که رنگ‌های پودری میناکاری را به فروش می‌رسانند خریداری و تهیه کنید.

باید این نکته را مد نظر قرار داشته باشید که هنگام استفاده از پودر رنگ میناکاری حتماً حلال آن را نیز در دسترس داشته باشید تا هر زمانی که هر کجا از ظرف مینای خود را به صورت اشتباهی رنگ آمیزی کردید بتوانید آن را برطرف نمایید و مجدداً رنگ آمیزی را انجام دهید.

البته بهتر است هر کدام از افرادی که می‌خواهند به این هنر بپردازند آموزش‌های لازم و کافی در این زمینه را مشاهده نمایند و سپس اقدام به رنگ آمیزی ظروف مینا کنند.
زیرا این رنگ‌ها بسیار گران قیمت هستند و مقرون به صرفه نخواهد بود که مرتب اشتباه کنید و مجدداً به رنگ آمیزی آن بپردازید.
باید توجه داشته باشید که هنگام رنگ آمیزی بر روی ظروف مس، شیشه و سفال بسیار متفاوت است باید بدانید که از کدام رنگ‌ها با چه جنس‌هایی استفاده نمایید.

 

دیگر مشخصات رنگ‌های میناکاری

پودر‌های رنگ‌های میناکاری که در هنر مینا کاری استفاده می‌شود معمولا این نوع از پودر‌های رنگ‌های میناکاری که در واقع دارای یک پک کامل ده تایی می‌باشد.
از دیگر ویژگی‌هایی که می‌توان برای رنگ آمیزی ظروف میناکاری استفاده کنید می‌توانید با توجه به وزن ظروف که ظرف بیست گرم است.

با توجه به کیفیت و استاندارد بودن رنگ‌ها و استفاده نمودن از آن بر روی انواع فلزات و ظروف و سایر عوامل دیگر قیمت میناکاری اصفهان مشخص می‌شود.

باید توجه نمودن به این موضوع می‌توان گفت که پیش از قرار دادن ظروف بر داخل کوره که می‌توان در ابتدا بخشی از آن را بر روی فلز امتحان نمود تا بتوانید میزان کیفیت و مرغوبیت رنگ را بر روی آن مورد بررسی قرار داد.

 

تفاوت رنگ‌های به کار رفته بر روی ظروف مسی با سفال

از تفاوت‌هایی که می‌توان در مورد رنگ‌هایی که بر روی فلزات بر روی سفال انجام می‌شود با یکدیگر متفاوت است.
استادکاران میناکاری زمانی که با مواد و لوازم طراحی میناکاری کار می‌کنند با توجه به تجربه‌های فراوانی که در این حوزه دارند و این هنر را بر روی ظروف مختلف اعم از شیشه، سفال، چوب و ظروف مسی انجام می‌شود متفاوت است.

یکی دیگر از شاخص‌های منحصر به فردی که رنگ‌های میناکاری در مقایسه با سایر رنگ‌های دیگر دارد به دلیل نسوز بودن آن است، به همین علت است که به راحتی و بدون نگرانی ظروف را بعد از رنگ آمیزی داخل کوره قرار می‌دهیم تا حرارت لازم را ببیند و آماده بازار شود.

رنگ‌های میناکاری یا همان رنگ‌های نسوز از پودر اکسید فلزات ساخته شده است.
در ابتدای امر مقداری از پودر رنگ را بسته به نوع و میزان رنگی که مد نظر دارید را داخل یک مقداری بسیار کمی‌ از آب همراه با گلیسیرین به نسبت یک به دو با هم مخلوط کنید و بعد از قرار دادن پودر رنگ را بر روی یک تکه شیشه قرار دهید و با استفاده از قطره چکان یا قلم مو‌‌‌های کوچک آن را رنگ آمیزی نمایید.

یکی از ویژگی‌های مهمی‌ که در زمان خرید محصولات میناکاری باید ویژه به آن بپردازید نوع رنگ و شیوه رنگ آمیزی و نقاشی بر روی ظروف میناکاری است که این می‌تواند بسته به نوع ظرفی که رنگ آمیزی می‌کنید فرقی نمی‌کند که بر روی شیشه، چوب، سفال یا فلزات انجام می‌دهیم. برای مخلوط کردن این رنگ‌های می‌توانید از ابزاری مانند کاردک استفاده کنید.

ویژگی‌های رنگ‌های میناکاری

رنگ‌های میناکاری بسیار متنوع هستند برای زیباسازی و همچنین میزان درجه حرارتی که این نوع ظروف در انواع کوره‌‌‌های میناکاری می‌بینند، می‌توانید رنگ‌ها را با هم ترکیب کنید و برای طراحی و رنگ آمیزی ظروف از آن‌ها استفاده نمایید.

رنگ‌هایی که می‌توانید با هم ترکیب کنید شامل رنگ‌های سرخ که در اصطلاح به آن‌ها رنگ‌های سرخ گفته می‌شود که می‌توانید با رنگ زرد با هم مخلوط نمایید.
همچنین می‌توانید رنگ آبی لاجوردی را نیز با رنگ آبی روشن با هم ترکیب کنید.
البته قبل از این که این رنگ‌های ترکیب ساخته شده را برای رنگ آمیزی استفاده نمودید باید حتماً مقداری از آن را در یک گوشه‌ای امتحان کنید و در صورت مرغوب بودن و مورد پسند قرار گرفتن آن را به کار ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع
بستن
مقایسه